Produkt kosmetyczny przed wprowadzeniem na rynek musi mieć przeprowadzoną ocenę bezpieczeństwa dokonywaną przez Safety Assessora, działającego dla podmiotu odpowiedzialnego. Raport z oceny bezpieczeństwa jest najważniejszym dokumentem dossier produktu kosmetycznego. Dokument ten składa się z elementów, które są szczegółowo opisane w Decyzji Wykonawczej Komisji z dnia 25 listopada 2013 r. w sprawie wytycznych dotyczących załącznika I do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 dotyczącego produktów kosmetycznych. Podmiot odpowiedzialny zapewnia sporządzenie raportu bezpieczeństwa przed rozpoczęciem sprzedaży każdego produktu kosmetycznego. Poniżej opiszę Wam po krótce najważniejsze aspekty związane z raportem bezpieczeństwa.
Wytyczne do oceny bezpieczeństwa
Głównym celem wytycznych zapisanych w Decyzji, o której powyżej wspominam, jest pomoc osobom odpowiedzialnym w wypełnieniu ich obowiązków prawnych. Zostały one opracowane przy udziale zainteresowanych stron, w tym małych i średnich przedsiębiorstw oraz środki przewidziane w decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Produktów Kosmetycznych.
Część A i B raportu bezpieczeństwa
Raport z oceny bezpieczeństwa składa się z dwóch części – części A, która ma na celu zgromadzenie danych niezbędnych do oceny bezpieczeństwa, oraz części B, w której opisane jest rozumowanie składające się z danych dotyczących produktu i prowadzących do wniosku na temat bezpieczeństwa produktu.
Niezwykle istotne są nasze zapisy krajowe ustanowione w Ustawie z dnia 4 października 2018 r. o produktach kosmetycznych. W przypadku wprowadzenia produktu na rynek Polski część B raportu sporządza się w języku polskim. Dokumentację natomiast oraz część A raportu opracowuje się w języku polskim lub języku angielskim.
Badania kosmetyków
Aby zatwierdzić bezpieczeństwo kosmetyku Safety Assessor potrzebuje wyników badań dobranych do danej kategorii kosmetyku. Brak konkretnych badań w raporcie musi wyraźnie uzasadnić w części A, oraz uzasadnienie powtórzyć i zatwierdzić w rozumowaniu części B.
Dokumentacja do raportu
Producenci kosmetyków powinni pilnować, aby wraz z zakupem dostawcy surowców przesyłali właściwą dokumentację. Specyfikacje powinny być dostępne dla każdego surowca, a substancje być identyfikowalne. Cały pakiet dokumentów wysyła się osobie przeprowadzającej ocenę bezpieczeństwa. W trakcie oceny Safety Assessor może wymagać dodatkowych dokumentów lub przeprowadzić dodatkowe badania na surowcu/produkcie gotowym.
Aktualizacja raportu
Kolejnym ważnym zagadnieniem jest dokonywanie aktualizacji raportu bezpieczeństwa. Rewidowanie raportu jest konieczne w różnych przypadkach, poniżej przedstawię większość z nich:
- Zaistnienie zmian prawnych (np. ograniczenie dotyczące substancji), a co za tym idzie również ewentualna zmiana etykiety,
- Nowe wnioski naukowe i dane toksykologiczne, które mogą zmienić wynik oceny bezpieczeństwa,
- Producent zgłasza zmianę receptury lub specyfikacji surowców,
- Zmiany w warunkach stosowania, sposobu użycia,
- Zaobserwowano charakter wzrostowy występowania działania niepożądanego (zarówno w racjonalnie dających się przewidzieć warunkach stosowania, jak i nieprawidłowego użytkowania),
Ważne jest, aby ustanowić strukturę i procesy sprawnej wymiany informacji w kontekście aktualizacji raportu między osobą odpowiedzialną, a osobą przeprowadzającą ocenę bezpieczeństwa.
Opracowanie raportu z oceny bezpieczeństwa to istotny proces, mający przede wszystkim na celu zapewnienie, że produkty, z których korzystamy na co dzień, są bezpieczne dla naszego zdrowia. Jednocześnie, jako konsumenci, warto być świadomym, że produkty których używamy są wcześniej badane oraz szczegółowo analizowane. A przynajmniej powinny. 😉
Skorzystaj z tej wiedzy, a w przypadku pytań lub chęci rozszerzenia tematu zapraszam do konsultacji telefonicznej lub mailowej!
Ostatnie wpisy
Wyroby z pogranicza (tzw. borderline products) – przykłady
Czym są wyroby z pogranicza (borderline products) i jak różne aspekty ich prezentacji mogą wpłynąć na ich klasyfikację?
Czytaj więcej >>Nowe alergeny zapachowe – jak sprostać wyzwaniu branży?
Alergeny zapachowe to nowe wyzwanie w branży kosmetycznej. W nowym wpisie przeczytacie jak sprostać nowej regulacji.
Czytaj więcej >>Bezpieczna ochrona przeciwsłoneczna: legislacja, zalecenia, oznakowanie
Przeczytaj najnowszy artykuł o tym jak ważna jest bezpieczna ochrona przeciwsłoneczna: legislacja, zalecenia, oznakowanie.
Czytaj więcej >>Skontaktuj się z nami!
Nie wahaj się – skontaktuj się z nami! Z przyjemnością odpowiemy na każde zapytanie, zapewniając szybką i profesjonalną odpowiedź. Opracujemy dopasowaną ofertę dla Twojej firmy. Zadzwoń, lub napisz na adres mailowy podany obok. Zapraszamy do współpracy.
- +48 600 519 241
- biuro@cosmosafe-solutions.pl