Wprowadzenie do roli Safety Assessora

               W dzisiejszym wpisie chciałabym przedstawić rolę jednej z kluczowej postaci, która jest obecna w procesie wdrożenia kosmetyków – Safety Assessora. Jest to temat dla mnie niezwykle bliski, gdyż rozpoczęłam przygodę wykonywania ocen bezpieczeństwa kilka lat temu i uważam, że każdy producent kosmetyków powinien zapoznać się z najważniejszymi elementami charakteryzującymi ten zawód.  

               Safety Assessor jest ekspertem, który przeprowadza ocenę bezpieczeństwa kosmetyków. Jego głównym zadaniem jest zidentyfikowanie potencjalnych zagrożeń dla zdrowia wynikających z używania kosmetyku przez konsumentów oraz zapewnienie, że produkt będzie bezpieczny dla ich zdrowia.

 

A zatem – na jakich etapach procesu obecny jest Safety Assessor?

               Na początku procesu produkcji, Safety Assessor bierze udział w analizie składu planowanego kosmetyku. Sprawdza każdy składnik pod kątem zgodności z legislacją kosmetyczną. Nadrzędnym dokumentem w przypadku kosmetyków jest Rozporządzenie 1223/2009 dotyczące produktów kosmetycznych.

               Następnie nadzoruje proces przeprowadzania badań laboratoryjnych, które mają na celu potwierdzenie jakości i skuteczności kosmetyku. Te badania obejmują między innymi testy mikrobiologiczne, konserwacji, badania dermatologiczne oraz ocenę stabilności produktu oraz jego kompatybilności z opakowaniem.

Żeby zapewnić zgodność z legislacją Safety Assessor również dba o to, aby wykaz składników był zgodny ze słownikiem wspólnych nazw (INCI – ang. International Nomenclature of Cosmetic Ingredients).

               Po pomyślnym zakończeniu badań opracowuje on raport z oceny bezpieczeństwa kosmetyku. Dokument ten zawiera głównie szczegółowe informacje dotyczące składu, danych toksykologicznych na temat składników, oceny narażenia na produkt kosmetyczny oraz wyników badań laboratoryjnych. Raport zakończony jest oceną oraz wnioskiem dotyczącym bezpieczeństwa i braku zagrożenia dla zdrowia ludzi w normalnych i dających się racjonalnie przewidzieć warunkach stosowania.

               W przypadku oceny bezpieczeństwa zakończonej oceną pozytywną Safety Assessor zatwierdza etykietę, uważając, aby była ona zgodna z Rozporządzeniem 1223/2009.

               Podczas oceny bezpieczeństwa ekspert również weryfikuje całą dokumentację dotyczącą surowców oraz produktu gotowego. Pełna dokumentacja pozwala właściwie ocenić oraz wnikliwie przyjrzeć się składnikom produktu kosmetycznego.

 

Wyzwania i przyszłość w ocenie bezpieczeństwa

               Rola Safety Assessora nie jest pozbawiona wyzwań. Należą do nich szybko zmieniające się przepisy prawne i rosnące wymagania konsumentów dotyczące produktów. Przyszłość przyniesie prawdopodobnie jeszcze większe wykorzystanie zaawansowanych technologii, czy innowacyjnych metod testowania bez użycia zwierząt.

 

Rola Safety Assessora

               Podsumowując, Safety Assessor pełni ważną rolę we wdrożeniu kosmetyku na rynek począwszy od weryfikacji składu, etykiety oraz pełnej dokumentacji kończąc na wydaniu opinii, czy produkt jest bezpieczny dla konsumentów. Rola Safety Assessora w branży kosmetycznej jest nie tylko niezbędna, ale także wyjątkowo wymagająca. Praca ta wymaga nie tylko rozległej wiedzy interdyscyplinarnej, w tym chemicznej, kosmetologicznej oraz toksykologicznej ale także zrozumienia przepisów prawnych regulujących branżę kosmetyczną. Wymaga ona także nieustannego kształcenia się, adaptacji do nowych regulacji i technologii, a przede wszystkim – głębokiego zobowiązania do ochrony zdrowia i bezpieczeństwa konsumentów.

Ostatnie wpisy

Skontaktuj się z nami!

Jesteśmy tu, aby Ci pomóc. Masz pytania, potrzebujesz porady lub chcesz więcej dowiedzieć się o naszych usługach?

Nie wahaj się – skontaktuj się z nami! Z przyjemnością odpowiemy na każde zapytanie, zapewniając szybką i profesjonalną odpowiedź. Opracujemy dopasowaną ofertę dla Twojej firmy. Zadzwoń, lub napisz na adres mailowy podany obok. Zapraszamy do współpracy.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *