Okres wakacyjny zbliża się wielkimi krokami, więc chciałabym opisać kilka ważnych kwestii, o których warto pamiętać podczas tych słonecznych dni. A w zasadzie nie tylko latem – najlepiej, gdy fotoprotekcja jest używana przez cały rok, gdyż nie tylko latem jesteśmy narażeni na promieniowanie. W końcu używanie filtrów przeciwsłonecznych nie tylko pełni funkcję ochrony przed promieniowaniem UVB, które jest przyczyną oparzeń słonecznych, stanu zapalnego, ale również spowalnia procesy starzenia się skóry – chroni przed promieniowaniem UVA. Badania mówią również, że nadmierne narażenie na promieniowanie UVB oraz UVA ma wpływ na system odpornościowy organizmu. Natomiast badania epidemiologiczne wykazują, że używanie filtrów przeciwsłonecznych może zapobiegać niektórym typom nowotworów skóry. Dlatego ważne jest, aby produkt kosmetyczny chronił zarówno przeciw promieniowaniu UVB, jak i UVA.


Rodzaje filtrów przeciwsłonecznych

Promieniowanie słoneczne, mimo że niezbędne dla życia, może być szkodliwe, jeśli nie stosujemy odpowiedniej ochrony. Produkty ochrony przeciwsłonecznej zawierają dwa główne rodzaje filtrów: fizyczne i chemiczne. Filtry fizyczne działają na zasadzie odbijania promieniowania UV od powierzchni skóry. Do najczęściej stosowanych należą tlenek cynku i dwutlenek tytanu, które tworzą na skórze barierę ochronną. Filtry chemiczne, z kolei, pochłaniają promieniowanie UV, przekształcając je w ciepło. Do popularnych filtrów chemicznych zaliczają się oksybenzon i oktokrylen. Najskuteczniejsze kosmetyki przeciwsłoneczne zawierają zarówno filtry fizyczne, jak i chemiczne, zapewniając kompleksową ochronę przed promieniowaniem UVB i UVA.


Zalecenia dotyczące stosowania filtrów przeciwsłonecznych

Aby skutecznie chronić skórę przed słońcem, ważne jest prawidłowe stosowanie kosmetyków przeciwsłonecznej. Produkty te powinny być nakładane na skórę obficie, w ilości około 2 mg/cm², co odpowiada około 36 gramom (około 6 łyżeczek) na ciało przeciętnego dorosłego. Filtr przeciwsłoneczny należy nałożyć na skórę na 20–30 minut przed ekspozycją na słońce i ponawiać aplikację co 2–3 godziny, a także po kąpieli, poceniu się czy wycieraniu ręcznikiem, nawet jeśli produkt oznaczony jest jako wodoodporny. Warto pamiętać, że stosowanie mniejszej ilości filtra obniża poziom ochrony nieproporcjonalnie do ilości nałożonego produktu. Zaleca się unikanie bezpośredniego narażenia na promieniowanie słoneczne w godzinach największego nasłonecznienia, szczególnie między 10 a 14.


Oznakowanie produktów SPF

Tego typu produkty różnią się od innych kosmetyków między innymi bardziej szczegółową etykietą. Istnieją konkretne zalecenia Komisji Europejskiej dotyczące oznakowania produktów promieniochronnych, które zostały przyjęte we wrześniu 2006 r. Produkty ochrony przeciwsłonecznej oznaczane są współczynnikiem SPF (Sun Protection Factor), który wskazuje na poziom ochrony przed promieniowaniem UVB. SPF jest określany na podstawie testów in vivo, przeprowadzanych na ochotnikach. Dodatkowo, zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej, na etykietach produktów przeciwsłonecznych powinny znajdować się oznaczenia kategorii ochrony: niska (SPF 6–10), średnia (SPF 15–25), wysoka (SPF 30–50) i bardzo wysoka (SPF 50+). Kategoria ochrony przeciwsłonecznej powinna być widoczna co najmniej tak samo wyraźnie jak współczynnik SPF. Zaleca się, aby minimalny współczynnik ochrony przed promieniowaniem UVA wynosił co najmniej 1/3 wartości współczynnika ochrony przeciwsłonecznej podanego na etykiecie.


Legislacja dotycząca ochrony przeciwsłonecznej

Zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej, produkty ochrony przeciwsłonecznej muszą być bezpieczne dla zdrowia w normalnych warunkach użytkowania. Nie mogą zawierać deklaracji, które sugerowałyby pełną ochronę przed promieniowaniem UV, takich jak „blokada przeciwsłoneczna” czy „całodzienna ochrona”. Ważne jest również, aby etykiety produktów informowały konsumentów o konieczności stosowania dodatkowych środków ostrożności, takich jak unikanie długotrwałego przebywania na słońcu, zwłaszcza w przypadku niemowląt i małych dzieci.


Podsumowując, aby skutecznie chronić się przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, należy stosować produkty ochrony przeciwsłonecznej zgodnie z zaleceniami, zwracając uwagę na ich skład i oznakowanie. Ważne jest również, aby produkty te były stosowane w odpowiednich ilościach i reaplikowane podczas ekspozycji na słońce. Dzięki temu można zminimalizować ryzyko poparzeń słonecznych, przedwczesnego starzenia się skóry oraz innych negatywnych skutków promieniowania UV.

Ostatnie wpisy

Skontaktuj się z nami!

Jesteśmy tu, aby Ci pomóc. Masz pytania, potrzebujesz porady lub chcesz więcej dowiedzieć się o naszych usługach?

Nie wahaj się – skontaktuj się z nami! Z przyjemnością odpowiemy na każde zapytanie, zapewniając szybką i profesjonalną odpowiedź. Opracujemy dopasowaną ofertę dla Twojej firmy. Zadzwoń, lub napisz na adres mailowy podany obok. Zapraszamy do współpracy.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *