Jak pewnie wszyscy już wiemy 27 lipca 2023 r. zostało opublikowane przełomowe Rozporządzenie Komisji (UE) 2023/1545 z dnia 26 lipca 2023 r. zmieniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 w odniesieniu do oznakowania alergenów zapachowych w produktach kosmetycznych. Rozporządzenie weszło w życie 16 sierpnia 2023 r.


Rozporządzenie to nakłada obowiązek oznakowania aż 80 alergenów zapachowych (56 nowych, poprzednio było ich 24). Obecność tych substancji musi być wymieniona w wykazie składników INCI, jeśli ich stężenie przekracza 0,01% w produktach spłukiwanych i 0,001% w produktach niespłukiwanych.

 

Z perspektywy legislatora rozporządzenie to ma jeszcze bardziej zwiększyć świadomość konsumentów na temat kupowanych produktów, szczególnie tych, którzy borykają się z alergią kontaktową (procent ludności w Unii Europejskiej uczulonej na alergeny zapachowe szacuje się na 1-9%). Jest to jeden ze środków ochrony zdrowia, czyli ochrona całej populacji przed pojawieniem się alergii (profilaktyka pierwotna) oraz ochrona osób już uczulonych przed wystąpieniem objawów alergii (profilaktyka wtórna). Jednocześnie zmiana ta zachęca producentów do jeszcze większego dbania o bezpieczeństwo swoich produktów.

 

Dla przypomnienia poniżej umieszczam terminy przejściowe, o których trzeba pamiętać wprowadzając produkty na rynek oraz udostępniając je:


→ od 31 lipca 2026 r. – zakaz wprowadzania do obrotu produktów niezgodnych z przepisami,

→ od 31 lipca 2028 r. – zakaz udostępniania ich na rynku UE.


Bez wątpienia powiększenie puli wymaganych alergenów jest dużym obciążeniem i wyzwaniem dla branży.

 

Konieczne kroki branży

Producenci oraz importerzy produktów kosmetycznych, którzy są w trakcie dostosowywania się do regulacji mierzą się z poniższymi krokami:


  1. Analiza udostępnionych już produktów kosmetycznych oraz dokumentacji.
  2. Zaplanowanie działań, między innymi: zmiana INCI na etykiecie, aktualizacja dokumentacji w tym raportu z oceny bezpieczeństwa, aktualizacja analizy hipoalergiczności produktu kosmetycznego.
  3. Bardzo ważny i możliwie problematyczny krok: otrzymanie zaktualizowanej dokumentacji dla surowców dla kompozycji zapachowej oraz wszystkich składników zapachowych, pochodzenia roślinnego, wraz z listami możliwych zanieczyszczeń.
  4. Pilnowanie terminów przejściowych.
  5. Opracowywanie nowych wykazów INCI, zgodnie z wytycznymi; alergeny oznaczane są na dwa sposoby: pojedynczo lub grupowo.
  6. Ewentualna reformulacja produktu, szukanie alternatywnych surowców.

Jak sprostać wyzwaniu?

Najważniejsze jest dobre planowanie ze strony firmy. Kolejno przypilnowanie dokumentacji wraz z dobrą i ścisłą współpracą dostawców/producentów surowców z producentem kosmetyku. Brak otrzymania zaktualizowanej dokumentacji skutkuje niemożnością dostosowania się do zmian, przepisów oraz licznymi problemami w przypadku kontroli.


Okresy przejściowe zaproponowane prze Komisję Europejską są dość długie, jednak odwlekanie aktualizacji swoich produktów nie jest dobrym pomysłem.


Potrzebujesz pomocy w dostosowaniu się do zmian? W CosmoSafe Solutions opracujemy nowy wykaz składników INCI, przeanalizujemy dokumentację oraz wykonamy raport z oceny bezpieczeństwa uwzględniający nowe alergeny.

Ostatnie wpisy

Skontaktuj się z nami!

Jesteśmy tu, aby Ci pomóc. Masz pytania, potrzebujesz porady lub chcesz więcej dowiedzieć się o naszych usługach?
Nie wahaj się – skontaktuj się z nami! Z przyjemnością odpowiemy na każde zapytanie, zapewniając szybką i profesjonalną odpowiedź. Opracujemy dopasowaną ofertę dla Twojej firmy. Zadzwoń, lub napisz na adres mailowy podany obok. Zapraszamy do współpracy.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *